PROGIMNAZIJA MINI 105-ĄJĮ GIMTADIENĮ

1915 m. spalio 9-oji – tai diena,  kai  daktaro J. Basanavičiaus ir jo bendražygių iniciatyva pradėjo veikti pirmoji lietuviška gimnazija Rytų Lietuvoje.   Tuo laikotarpiu jau daugiau nei metai siautė Pirmasis pasaulinis karas, Lietuva buvo okupuota kaizerinės Vokietijos. Dėl karo veiksmų šalis patyrė didelių materialinių nuostolių ir demografinių pokyčių. Okupacinis režimas buvo sunkus. Gyventojams įvesta griežčiausia cenzūra, prievartinis darbas, jie apdėti mokesčiais ir rinkliavomis. Daugelis mokyklų karo metais nuniokotos, mokytojai išblaškyti, stigo lėšų. Būtent šiuo laikotarpiu, kai švietimas ir kultūra atsidūrė gyvenimo paribyje, sužibo šis mažas vilties bei šviesos žiburėlis. Netrukus gimnazija tapo svarbiu tautinio švietimo židiniu. Vienas gimnazijos įkūrėjų,  pirmasis jos direktorius profesorius Mykolas Biržiška  rašė: „Įsteigta karo metu Vilniaus gimnazija subūrė aplink save žymias lietuvių šviesuomenės jėgas, kurios buvo savo krašte pasilikusios darbuotis“.

Jau pradžioje tarp gimnzijos steigėjų ir darbuotojų matome daugelį mūsų kraštą garsinusių žmonių. Tai  būsimieji Lietuvos prezidentai ir Vasario 16 akto signatarai  -  Antanas Smetona, Aleksandras Stulginskis, signataras, mokslininkas Mykolas Biržiška, jo broliai politiniai ir visuomeniniai veikėjai, profesoriai Vaclovas ir Viktoras Biržiškos, signataras, teisininkas Jokūbas Šernas,  vyskupas,  politikas Mečislovas Reinys, grafikas ir dailės istorikas Paulius Galaunė, dailininkai Adomas Varnas, Antanas Žmuidzinavičius bei kitos iškilios Nepriklausomos Lietuvos asmenybės.

Per visą mokyklos gyvavimo laikotarpį garsėjome mokytojais, o kartu ir mokiniais. Daugelis iš jų tapo žymiais politikos, visuomenės, kultūros veikėjais. (Apie mokyklos auklėtinius plačiau skaitykite mūsų progimnazijos direktoriaus Kęstučio Subačiaus straipsnyje "Pasitikdami Atkurtos Valstybės trisdešimtmetį turime kuo didžiuotis" http://www.vienuolio.vilnius.lm.lt/index.php?qw=new&newid=3422 )

Didžiuojamės, jog laikui bėgant iš šios  ugdymo  įstaigos išaugo ir mūsų  mokykla. Didinga savo praeitimi, o kartu ir  moderni bei aukštų ugdymo standartų siekianti Vilniaus A. Vienuolio progimnazija švenčia 105-ąjį savo gimtadienį! Gaila, tačiau siaučianti pandemija leidžia šią sukaktį paminėti tik lokaliai ir virtualiai. Ta proga kviečiame susipažinti su trumpa progimnazijos istorijos apžvalga, kurią parengė istorijos mokytojas ekspertas Antanas Meištas.

Priedai:
PROGIMNAZIJOS ISTORIJA