GEDULO IR VILTIES DIENOS MINĖJIMAS PROGIMNAZIJOJE

Birželio 14-ąją Lietuvoje minima Gedulo ir vilties diena.  Tai 1941 m. birželio 14 d. prasidėję Lietuvos gyventojų trėmimai. Tuo metu iš Lietuvos buvo ištremta apie 17 500 žmonių, iš jų daugiau nei 5000 buvo vaikai iki šešiolikos metų amžiaus. Iš 1941 m. trėmimų grįžusiųjų į Lietuvą skaičiai nesiekia nė 10 procentų. Tik tiek pavyko išgyventi nepakeliamą kelionę, nežmoniškas kalinimo, darbo ir gyvenimo sąlygas atšiaurioje tremtyje...

Šiemet, minint Gedulo ir vilties dieną, Tarptautinė komisija nacių ir sovietinio okupacinio režimų nusikaltimams Lietuvoje įvertinti pakvietė prisijungti prie pilietinės iniciatyvos „Vilties aitvaras“. Šią idėją minėjimui pasiūlė Alytaus Jotvingių gimnazijos etikos mokytoja Danutė Sasnauskienė.

Aitvaras kaip simbolis žmonių sąmonėje turi teigiamą prasmę – jis, kaip ir žmonių svajonės, yra laisvas ir plazdenantis ore. Žmonės, kurie buvo ištremti, neteko visko: Tėvynės, namų, artimųjų, laisvės ir galimybės rinktis. Tačiau svajones, viltį galėjo turėti, neišsiduodant ir tvirtai saugant savo širdyje.

Mūsų progimnazijos Tolerancijos ugdymo centras, kuruojamas istorijos mokytojo eksperto A. Meišto, taip pat paminėjo šią dieną. Vyko nuotolinės pamokos šia tema, mokiniai pakviesti gaminti ar piešti aitvarus bei surengti virtualią parodą progimnazijos svetainėje. Ši diena, tai ne tik tremties aukų atminimas, bet ir pamoka ateities kartoms, kad siaubinga istorija daugiau niekada nepasikartotų.

Antanas Meištas