PILIETINĖ AKCIJA „ATMINTIS GYVA, NES LIUDIJA“

Sausio 13-ąją pagerbėme kovojusius bei žuvusius už Lietuvos laisvę. Per pirmąją pamoką visa progimnazijos bendruomenė dalyvavo pilietinėje iniciatyvoje „Atmintis gyva, nes liudija“, kurios metu užgesinama šviesa ir visuose languose dešimčiai minučių uždegamos atminties žvakutės, simbolizuojančios gyvybę, šviesą, teisingumą, atmintį ir vienybę. Mokytojai ir mokiniai diskutavo apie lemtingą naktį, žiūrėjo archyvinius vaizdo įrašus, pagerbė kovojusius už Lietuvos laisvę.

Šiemet sukanka 29 metai nuo kruvinųjų sausio įvykių, kai 1991 metų sausio 13 d. sovietų armija pradėjo terorą prieš Nepriklausomą Lietuvą. Žmonės žinojo, kad prie Parlamento, televizijos bokšto, kitų svarbių objektų jie gina savo ir savo vaikų laisvę bei ateitį. Manyta, kad minios beginklių žmonių, apsupusios minėtus objektus, galbūt privers kariuomenę atsisakyti pulti. Deja, įniršio apakintas priešas nepaisė jokių moralinių vertybių. Kruvina ataka pareikalavo 14 Laisvės gynėjų gyvybių, dar apie 700 buvo sužeisti, kai kurie iš jų liko luošiais visam gyvenimui.

Dalį objektų pavyko užgrobti, tačiau galutiniai operacijos tikslai (užimti parlamentą, pateikti šiuos įvykius kaip dviejų ginkluotų pusių kovą) nebuvo pasiekti, ir gana greitai Sovietų armijai teko iš užimtų objektų pasitraukti. Nors ir aplaistyta krauju, tačiau Tėvynės Lietuvos laisvė buvo apginta. Nuo šiol ši diena mūsų valstybėje minima kaip Laisvės gynėjų diena.

Tuo sunkiu laikotarpiu mūsų šalyje buvo juntama nepaprasta vienybė ir susitelkimas bendram tikslui – kovai už Lietuvos Laisvę. Beginkliai žmonės, suvažiavę iš visos Lietuvos, dainuodami patriotines dainas ir degdami meile Tėvynei, drąsiai stojo prieš sovietų agresorių. Nepabūgusi sovietų tankų ir automatų, Lietuva pasirinko nesmurtinį kelią ir pasauliui įrodė, kad ateitį galima grįsti ne jėgos kultu ir neapykantos dvasia, o aukščiausiomis žmogiškosiomis vertybėmis. Ji parodė tautos dvasios galią, prieš kurią bejėgis net stipriausias smurtautojas.

Šiais metais minėsime  30-ies metų sukaktį, kai esame nepriklausomi. Tačiau kelias į laisvę buvo ir ilgas ir sunkus, aplaistytas nekaltų žmonių krauju. Prisimindami ir pagerbdami Laisvės gynėjus, privalome būti pasirengę ginti nepriklausomą Lietuvą bet kurią akimirką, bet kuriuo metu, taip kaip mums jau parodė žuvusieji už Lietuvos laisvę tą kruviną sausio naktį.